HP ProBook 440 G11 Laptop Ultra 7-155U / 16GB RAM / 1TB SSD / 14″ FHD/ Win 11 Pro / Silver/ 1 Year Warranty
₹189,900.00 Original price was: ₹189,900.00.₹134,500.00Current price is: ₹134,500.00.
Gigabyte H510m S2 V2 Intel Ddr4 Motherboard
₹13,000.00 Original price was: ₹13,000.00.₹6,500.00Current price is: ₹6,500.00.
Brand
HP
HP Elitebook 1040 G11 x360 2-in-1 B85XFPT Intel Ultra 7-155H /16GB DDR5/1TB SSD/14” FHD 400 Nits /TOUCH /Wacom Stylus / 3 Year Warranty
offer Price
₹215,000.00 Original price was: ₹215,000.00.₹154,500.00Current price is: ₹154,500.00.
Price Inclusive of Gst
Brand : Hp
Guaranteed Dispatch in 24-48 Hours
Guaranteed Dispatch in 24-48 Hours
Check Stock/Price on WhatsApp before Adding to Cart.
Check Stock/Price on WhatsApp before Adding to Cart.
Related Product
Hp 280 G9 Pro Tower Desktop Core i7-14th/16GB/512GB/Dos/Wifi+Bt/3 Year Warranty
Hp 280 G9 Pro Tower Desktop Core i7-14th/32GB/1TB/Dos/Wifi+Bt/3 Year Warranty
HP 65W USB Type-C Original Adapter
HP AIO 24-Cr0477in 13th Gen Intel Core i5-1334U / 8GB / 512GB SSD/ Mso 365* Office 24 / Win 11 Home / 23.8″ FHD/ White
HP AIO 24-Cr0901in 13th Gen Intel Core i3-1315U / 8GB DDR4 / 512GB SSD / 300 Nits / 23.8″ FHD/ Win11/ M365+Office24/ Shell White
HP K160 Black Wired Keyboard
HP Original 65W Small Blue Pin 19.5V 4.5mm Laptop Adapter
HP ProBook 440 G10 Intel Core i5-1334U / 8GB RAM / 512GB SSD /14″ FHD/ Win 11 Pro/ 1 Year Warranty
HP SERIES 5 27 INCH FHD MONITOR – 527SF
HP Z2 G1i CD3A4PA 500 W Intel Core U7-265/16GB/1TB SSD/ RTX A400 4Gb/ DVDRW /Win 11 Pro /3 Year Warranty
HP Z2 G1i CD3A8PA 700 W Intel Core U7-265/32GB/1TB SSD/ RTX 2000 Ada 16Gb/ DVDRW /Win 11 Pro /3 Year Warranty
HP Z2 G9 4Y0H8AV 700W Core i9-14900k/16GB/1TB SSD/ DVD-RW /Dos /3 Year Warranty
Description
HP Elitebook 1040 G11 x360 B85XFPT Intel Ultra 7-155H /16GB DDR5/1TB SSD/14” FHD 400 Nits /TOUCH /Wacom Stylus / 3 Year Warranty
The HP EliteBook 1040 G11 x360 (SKU: B85XFPT) is a premium 2-in-1 business laptop featuring the latest AI-integrated Intel Core Ultra 7 155H processor. This specific configuration is tailored for high-performance productivity with a focus on portability and professional security.
| Brand | Hp |
Manufacturer |
HP (Hewlett-Packard) |
Series |
Elitebook by HP |
Colour |
Cloud Grey |
Form Factor |
Business Laptop |
Standing screen display size |
14-inch WUXGA (1920 x 1200) IPS touchscreen |
Screen Resolution |
1920 x 1200 pixels |
Resolution |
1920 x 1200 Pixels |
Battery type |
HP Long Life 6-cell, 68 Wh Li-ion polymer battery. |
Item model number |
B85XFPT |
Processor Brand |
Intel |
Processor Frequency Technology |
Intel® Turbo Boost Technology |
Processor Type |
Intel Core Ultra 7 155H with 16 cores (6 Performance, 8 Efficient, 2 Low Power Efficient) and 22 threads, reaching up to 4.8 GHz turbo boost. It includes an integrated Intel AI Boost NPU for local AI tasks. |
Processor Speed |
Upto 4.8 GHz |
Processor Count |
16 |
Memory |
16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB) |
Computer Memory Type |
DDR5 RAM |
Memory Slots |
2 SODIMM; supports dual channel |
Hard Drive Size |
1 TB PCIe® NVMe™ SSD |
Display |
14-inch WUXGA (1920 x 1200) IPS touchscreen. It features 400 nits brightness, Low Blue Light (LBL) technology, and an 88% screen-to-body ratio. |
Graphics |
Integrated Intel Arc Graphics. |
Display resolution |
WUXGA |
Display type |
IPS |
Audio Details |
Audio by Poly Studio, quad stereo speakers with discrete amplifiers, integrated dual array microphones |
Fingerprint Reader |
Fingerprint sensor(select models) |
Pointing device |
Clickpad with multi-touch gesture support |
Keyboard |
HP Premium Quiet Keyboard – spill-resistant, full-size, backlit keyboard with drain and DuraKeys and numeric keypad |
Wireless |
Intel® Wi-Fi 7 BE201 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card, non-vPro® |
Video connectors |
1 HDMI 2.1 |
Stylus |
HP Pen
|
Sensors |
Accelerometer Magnetometer HP Sure Platform Motion AI LSM6DSL Thermal sensor Adaptive color sensor HP Tamper Lock Hall effect sensor Time of flight |
| External I/O ports footnote | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4) 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery) 1 HDMI 2.1 1 stereo headphone/microphone combo jack 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1) |
| Camera | 5 MP IR camera |
| Power | 65 W USB Type-C™ adapter[39] |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | HP Long Life 6-cell, 68 Wh Li-ion polymer |
| Number of Lithium Ion Cells | 6 Cell |
| Included Components | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Card |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | Starting at 1.38 kg |
| Package Dimensions | 12.36 x 8.66 x 0.41 in (front) 12.36 x 8.66 x 0.58 in (rear) |
| Warranty | 3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Note | Price, Features & Specification Change Without any notice. |
Additional information
| Brand Manufacturers | HP |
|---|---|
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 |
| Series | HP Elitebook |
| Screen Size | 14 inch |
| Operating System | Windows 11 Pro 64 |
| Memory Size | 16 GB |
| Storage | 1 TB |
| Graphic Card | Integrated Intel® Arc™ Graphics 140V |
| Display | WUXGA (1920 x 1200), Touch, IPS |
| Generation | Intel® Core™ Ultra 7 processor |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “HP Elitebook 1040 G11 x360 2-in-1 B85XFPT Intel Ultra 7-155H /16GB DDR5/1TB SSD/14” FHD 400 Nits /TOUCH /Wacom Stylus / 3 Year Warranty” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.