Dell 24 Plus Monitor - S2425HSM
₹17,199.00 Original price was: ₹17,199.00.₹11,599.00Current price is: ₹11,599.00.
Dell Pro 24 Inch Adjustable Stand Monitor - E2425HSM
₹17,988.00 Original price was: ₹17,988.00.₹11,400.00Current price is: ₹11,400.00.
Brand
Dell
Dell Pro 27 Inch Monitor – E2725HM
offer Price
₹17,199.00 Original price was: ₹17,199.00.₹13,500.00Current price is: ₹13,500.00.
Price Inclusive of Gst.
Brand : Dell
Guaranteed Dispatch in 24-48 Hours
Guaranteed Dispatch in 24-48 Hours
Check Stock/Price on WhatsApp before Adding to Cart.
Check Stock/Price on WhatsApp before Adding to Cart.
Related Product
Dell 14 Laptop DC14250 Core 5 120U / 16GB DDR5/ 512GB SSD/ 14″ FHD/BKLIT/Fingerprint Reader/ Silver/1 Year Onsite Warranty
Dell 15 Laptop DC15250 Intel Core i5-1334U/16GB RAM/512GB SSD/15.6″/ Wi-Fi 6/ Win 11/MSO 24/1 Year Onsite Warranty
Dell 3680 Tower Core I7- 14700 14TH/ 16GB DDR5/ DVD/ 1TB SSD/ Win 11 Pro/ 3 Year Warranty
Dell 3680 Tower Core I9- 14900 14TH/ 16GB DDR5/ DVD/ 1TB SSD/ Win 11 Pro/ 3 Year Warranty
Dell AIO INS EC24250 Intel Core i5 13th Gen 1334U/ 8GB RAM/512GB SSD / Wi-Fi+BT / Webcam / Speaker /23.8″LED / Win 11 Home + MSO 24/Black / 3 year Warranty
Dell Latitude 5350 Ultra 5 125U/ 16GB RAM/ 1TB SSD/ 13.3″ FHD 250 NITS /Bklit/ Win11 Pro/ 3 Cell/ 3 Year Adp Warranty
Dell Mobile Workstation 3591 Ultra 7- 155H/ 32GB DDR5/ 1TB SSD/ 15.6″ FHD 250 NITS Touch/ Bklit/ Rtx 1000 Ada 6GB Graphic/ Win11 Pro/ 4 Cell/ 3 Year NBD Warranty
Dell Original 65W Laptop Charger Adapter (19.5V 4.5mm Pin)
Dell Pro 15 Pv15250 Core i5 1334U/ 8GB RAM/ 512 SSD/ Bklit/ Dos/ 15.6″ FHD 250 NITS/ No Lan/ 3 Cell/ 3 Year Warranty
Dell Pro 22 Inch Adjustable Stand Monitor – E2225HSM
Dell Slim Desktop ECS1250/ Intel Core i3-14100 /8GB /512GB M.2 SSD/3 Year Basic Onsite Warranty
Dell Slim Desktop ECS1250/ Intel Core i5-14400 /8GB /512GB M.2 SSD/2GB Graphic Card/Win11/ 3 Year
Description
Dell Pro 27 Inch Monitor – E2725HM
Technical Information |
|
| Model | Dell Pro 27 Inch Monitor – E2725HM |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27″ (68.58 cm) |
| Viewable Screen Size | 27″ (68.58 cm) |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) 8 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Pixel Pitch | 0.3114 mm x 0.3114 mm |
| Horizontal & Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Panel Mount |
| Backlight Technology | LED Edgelight System |
| HDCP Supported | Yes |
| Maximum Adjustable Height | – |
| Tilt Angle | -5° to 21° |
| Swivel Angle | – |
| Pivot Angle | – |
| Features | Eye Comfort Technology Mercury-free Arsenic-free Glass PVC Free BFR Free Cable Lock Slot Security Lock Anti-glare |
Adjustable Stand |
– |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Stand Included | Yes |
| Pivot | – |
| Glass Hardness | 3H |
| Surface Treatment | – |
| Flicker Free | – |
| HDMI Feature Support | – |
Video |
|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 at 100Hz |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Tearing Prevention Technology | – |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| Pixel Per Inch (PPI) | 81 |
| Resolution Type | Standard |
Audio |
|
| Number of Speakers | – |
| Speakers | – |
| Speaker Output Power | – |
| Interfaces/Ports | |
| Connectivity | Video port 1 HDMI port (HDCP 1.4) (Supports up to FHD 1920 x 1080, 100 Hz) 1 DisplayPort 1.2 port (HDCP 1.4) (Supports up to FHD 1920 x 1080, 100 Hz) 1 VGA port |
Software |
|
| Operating System Supported | – |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature Range | 0°C to 40°C |
| Non-operating Temperature Range | -20°C to 60°C |
| Operating Humidity Range | 10% to 80% (Non-condensing) |
| Non-operating Humidity Range | 5% to 90% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude | 5 km (196800″) |
| Maximum Non-operating Altitude | 12.19 km (480000″) |
Power Description |
|
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Operating Power Consumption | 14.80 W |
| Standby Power Consumption | Less than 0.3W |
| Off-Mode Power Consumption | 0.3 W |
| Frequency | 50 Hz 60 Hz |
| Maximum Power Consumption | 28 W |
| Voltage Current | 1.5A |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 36.19 cm (14.25″) |
| Width | 61.11 cm (24.06″) |
| Depth | 4.92 cm (1.94″) |
| Height with Stand | 454.31 mm |
| Width with Stand | 611.10 mm |
| Depth with Stand | 188.29 mm |
| Stand Height / Width | 191.26 mm / 245.19 mm |
| Bezel Width (Top) | 6.60 mm (0.26″) |
| Bezel Width (Bottom) | 1.34 cm (0.53″) |
| Bezel Width (Left) | 6.61 mm (0.26″) |
| Bezel Width (Right) | 6.61 mm (0.26″) |
| Weight (Approximate) | 3.57 kg |
| Weight with Stand (Approximate) | 4.55 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents | Monitor Stand QR Card Safety, Environmental, and Regulatory Information |
| Certifications & Standards | Product Safety, EMC and Environmental Datasheets Dell Regulatory Compliance Home Page Dell and the Environment BFR/PVC reduce monitor (Circuit boards are made from BFR/PVC-free laminates) Meets NFPA 99 leakage current requirements. Arsenic-Free glass and Mercury-Free for the panel only |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Eye Comfort Certification | Yes |
| Eye Comfort Rating | 4 Star |
| Dell Display and Peripheral Manager Compatibility | Yes |
| Cable Type Included | Power cable Display Port to Display Port Cable |
| Regulatory Declaration | Importer: Dell International Services India Private Limited Crystal Downs, Survey no. 7/1, 7/2, 7/3, Embassy Golf Links Business Park, Off-Intermediate Ring Road, Domlur, Challaghatta Village, Varthur Hobli, Bengaluru-560071, Karnataka, India Manufacturer Country of Origin: Vietnam |
| Warranty | 3 Years |
| Note | *** Price, Features & Specifications are subject to change without notice. |
Additional information
| Weight | 4.55 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45.43 × 61.10 × 36.18 cm |
| Brand Manufacturers | Dell |
| Connectivity | DISPLAY PORT, HDMI, VGA |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 27″ Monitor |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Dell Pro 27 Inch Monitor – E2725HM” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.