Lenovo LOQ 13th Gen Intel Core i7-13650HX 15.6″ (39.6cm) (24GB/512GB SSD/Win 11/NVIDIA RTX 4050 6GB/MSO 21/3 Month Game Pass/Grey/2.4Kg) Gaming Laptop
offer Price
₹141,890.00 Original price was: ₹141,890.00.₹103,850.00Current price is: ₹103,850.00.
Out of stock
Price Inclusive of Gst
Brand : Lenovo
Related Product
Dell Alienware AC16250 16 Aurora Gaming Laptop Intel Core 7 240H/16GB RAM/1TB SSD/16″ QHD+ Display/ Win11/ RTX 3050 6GB/ Interstellar Indigo/ 1 Year Warranty
Lenovo IdeaCentre AIO 13th Gen Coreâ„¢ i5-13420H 24″ FHD IPS (16GB RAM/512GB SSD/Windows11/Office 24/3Wx2 Harman Speakers/Wireless EOS Keyboard & Mouse, Cloud Grey
Lenovo LOQ 83GS0097IN Gaming laptop (i5-12th Gen-12450HX/RTX 2050 4GB GDDR6)
Lenovo Yoga 7 2-in-1 Intel Evo Core Ultra 5 226v (16gb Ram/1tb Ssd/14 (35.5cm)/wuxga Oled/copilot+ Pc/windows 11/office Home 2024/yoga Pen/1yr Adp/seashell/1.38kg), 83jq000xin Convertible Laptop
Lenovo Yoga Slim 7 Intel Core Ultra 9 185h 14″/32gb Ram/1tb Ssd/ai Pc/Win 11/Mso 2024
Lenovo LOQ 13th Gen Intel Core i7-13650HX 15.6″ (39.6cm) (24GB/512GB SSD/Win 11/NVIDIA RTX 4050 6GB/MSO 21/3 Month Game Pass/Grey/2.4Kg) Gaming Laptop
The Lenovo LOQ 13th Gen Intel Core i7-13650HX gaming laptop is designed for power and performance. With a 15.6-inch display, it delivers immersive visuals, making gaming and multitasking smooth. Equipped with 24GB RAM and a 512GB SSD, it ensures fast load times and ample storage.
This laptop runs on Windows 11, providing a seamless user experience. Featuring an NVIDIA RTX 4050 6GB GPU, it enhances graphics for high-quality gaming. It also includes MS Office 2021 and a 3-month Game Pass, making it ideal for both work and entertainment.
Its sleek grey design and 2.4kg weight add to its portability and aesthetic appeal. Whether for gaming, work, or creative tasks, the Lenovo LOQ stands out as a reliable and powerful choice.
Features:
- Processor
13th Generation Intel® Core™ i7-13650HX Processor (E-cores up to 3.10 GHz P-cores up to 4.40 GHz) - Operating System
Windows 11 Home Single Language 64 - Graphics Card
NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU 6GB GDDR6 - Memory
24 GB DDR5-4800MHz (SODIMM) - Storage
512 GB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 QLC - Display
39.62cms (15.6) FHD (1920 x 1080), IPS, Anti-Glare, Non-Touch, 100%sRGB, 300 nits, 144Hz
| Laptop Model | Lenovo LOQ Gaming Laptop & Lenovo LOQ 13th Gen Intel Core i7-13650HX |
Processor |
13th Generation Intel® Core™ i7-13650HX Processor (E-cores up to 3.60 GHz P-cores up to 4.90 GHz) |
Memory Size |
24 GB DDR5-4800MT/s (SODIMM)(2 x 12 GB) |
Memory Type |
DDR5 |
SSD |
512 GB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 TLC |
HDD |
Not Available |
Graphics Card |
NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU 6GB GDDR6 |
Screen Size |
39.62cms (15.6) FHD (1920 x 1080), IPS, Anti-Glare, Non-Touch, 100%sRGB, 300 nits, 144Hz |
AC Adapter / Power Supply |
170W |
Audio |
Built-in speaker |
Ports |
USB Type-A,USB Type-C,HDMI |
WiFi & Bluetooth |
Wi-Fi 6 2×2 AX Bluetooth® 5.1 or above |
Color |
Luna Grey |
Keyboard |
4zone RGB Backlit, Eclipse Black – English (US) |
Web Camera |
1080p FHD camera |
Battery |
3-cell Li-ion |
Operating System & Software Preload |
Windows 11 Home Single Language & Office Home & Student 2021 |
Weight |
1.59 KG |
*Warranty |
1 Year |
Note*** |
***Price, Features and Specifications are subject to change without notice.Images use for Representation Purpose Only |
| Brand Manufacturers | Lenovo |
|---|---|
| Processor | Intel® Core™ i7 |
| Series | Lenovo Gaming laptop |
| Display | FHD (1920 x 1080) |
| Memory Size | 24 GB |
| Storage | 512 GB |
| Operating System | Window 11 Home Single Language |
| Graphic Card | NVIDIA RTX 4050 6GB |
| Generation | Intel 13th Gen |
| Screen Size | 15.6 Inch |
You must be logged in to post a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.