Ant Esports GM90 Optical Gaming Mouse
₹1,199.00 Original price was: ₹1,199.00.₹350.00Current price is: ₹350.00.
Logitech G203 Lightsync Gaming Mouse
₹2,095.00 Original price was: ₹2,095.00.₹1,650.00Current price is: ₹1,650.00.
Cooler Master MM311 Black Wireless Mouse
offer Price
₹3,900.00 Original price was: ₹3,900.00.₹3,250.00Current price is: ₹3,250.00.
Price Inclusive of GST
Brand : Cooler Master
Guaranteed Dispatch in 24-48 Hours
Guaranteed Dispatch in 24-48 Hours
Check Stock/Price on WhatsApp before Adding to Cart.
Check Stock/Price on WhatsApp before Adding to Cart.
SKU:
MM-311-KKOW1
Tag: Cooler Master
Related Product
Ant Esports GM320 RGB Optical Gaming Mouse
Ant Esports GM340 RGB Gaming Mouse
Cooler Master CMP 520 Black Mid Tower Cabinet
Cooler Master Elite 301 ARGB (M-ATX) Black Mini Tower Case
Cooler Master Elite 301 ARGB (M-ATX) White Mini Tower Case
Cooler Master HYPER T20 95mm CPU Air Cooler
Cooler Master Liquid 240L Core ARGB White CPU Cooler
Cooler Master MasterLiquid 360L Core ARGB White All In One 360mm CPU Liquid Cooler
Cooler Master MWE 1050 V2 ATX3.0 SMPS – 80 Plus Gold
Cooler Master MWE 550 V3 Smps 80 Plus Bronze Smps
Cooler Master MWE 850 V2 80 Plus Gold SMPS
Cooler Master Mwe Gold 1250 V2 Fully Modular Smps
Description
Cooler Master MM311 Black Wireless Mouse Below Mention Details :
MM-311-KKOW1
The MM311 gives you everything needed to win: adjustable 10,000 DPI optical sensor, genuine PTFE feet for unrivaled glide, and 2.4 GHz wireless for supreme versatility. All housed in a super-lightweight, revolutionary shell design that reduces the weight to 77g even with the battery. Light on weight but heavy on performance, the MM311 truly floats above the rest.​
| Specification | |
| Product Number | MM-311-KKOW1 & Cooler Master MM311 Black Wireless Mouse |
| Color | Black |
| Mouse Grip Type | Palm, Claw |
| Material | ABS Plastic, Rubber, PTFE |
| LED Color | N/A |
| Mouse Sensor | Pix Art 3325 |
| CPI / DPI | 400-800-1,200(Default)-1600-3200-6400-10000 |
| Mouse Tracking Speed | 100 ips |
| Mouse Polling Rate | 125 / 250 / 500 / 1000 MHz (Switch via software) |
| Angle Snapping | Yes |
| Mouse acceleration | 20g |
| Mouse Lifespan (L/R switches) | Mechanical Switches, 60 Million |
| Mouse Buttons | 6 |
| Connectivity | 2.4 GHz |
| Battery Capacity | AA Battery*1 |
| Compatible OS | Windows 8+, macOS |
| Software | Yes, Cooler Master MasterPlus+ Support |
| Mouse Dimensions | 125.5 x 71.0 x 40.5 mm / 4.94 x 2.80 x 1.59 inches |
| Mouse Weight | 54g / 0.12 lbs (w/o Battery), 77g / 0.17 lbs (w/ AA Battery*1) |
| Warranty | 2 years |
| Note* | Price, feature and specifications are subject to change without notice. |
Additional information
| Brand | Cooler Master |
|---|---|
| Usage Type | Gaming |
| Button Types | Mechanical |
| Lighting | N/a |
| Numbers of Button | Six |
| Interface | Wireless |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Cooler Master MM311 Black Wireless Mouse” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.